5 квітня 2024 року в Полтаві відбувся Український жіночий конгрес, в межах якого проведено спеціальну подію – Регіональний конгрес “Шлях до відновлення: участь жінок на місцевому рівні”.
Учасниці заходу обговорили три ключові теми:
· Лідерство жінок на місцях: Чи мають жінки доступ до прийняття рішень зараз і в процесі відбудови? Чому їх так мало в органах влади? Як готуються партії до виборів з гендерною квотою?
· Нові виклики для громадянського суспільства: Яку роль відіграють під час війни регіональні громадські організації? Чи стане волонтерство рушієм демократичних процесів у громадах? Як громадянський активізм допоможе у відновленні України? Яка роль жінок у цих процесах?
· Економічна участь жінок у відбудові: Чи вітаються жіночі підприємницькі ініціативи на місцях? Чи доходять до регіонів програми кредитування і навчання? Як досвід, набутий у бізнесі, може допомогти у відбудові?
До обговорення цих питань долучилися жінки, що працюють в регіонах, очільники регіональної і центральної влади, а також представники країн G7 та міжнародних організацій.
Виступаючи на заході, представники країн G7 підкреслили важливість ролі жінок у процесі відновлення України.
“Від імені США ми непохитно підтримуємо жіноче лідерство та розширення економічних можливостей жінок в Україні та в світі.” – запевнила Посол США в Україні Бріджет Брінк.
Наталка Цмоць, Посол Канади в Україні розповіла, що упродовж останніх років Канада багато працює над розширенням ролі жінок як вдома, так і в усьому світі. Україна робить те ж саме. Обидві країни мають схожий план дій щодо резолюції ООН 1325 “Жінки. Мир. Безпека”.
Посол Швеції в Україні Мартін Оберг сказав: “Там, де жінки беруть участь в ухваленні рішень, рішення виходять кращими для суспільства. Не забудьте, що половина всіх талантів України – це жінки!”
“На рівні ухвалення рішень жінки недостатньо представлені. Нам треба чесно про це говорити і шукати вирішення.” – додала Деніз Браун, координаторка системи ООН в Україні.
Сабін Фрейзер Гюнеш, представниця UN Women Ukraine / ООН Жінки в Україні, впевнена, що жінки мають очолити відновлення України на всіх рівнях. Для цього Україна потребує гендерно чутливого та інклюзивного процесу відновлення.
Підсумки Українського жіночого конгресу в Полтаві: жінки готові брати відповідальність за повоєнну відбудову, але їм потрібен доступ до прийняття рішень на всіх рівнях. Консолідація зусиль на усіх рівнях влади і суспільства та усвідомлення важливості ролі жінок в управлінні державою і повоєнній відбудові допоможуть Україні стати сильнішою.
Цей конгрес став важливим кроком у просуванні гендерної рівності в Україні та мобілізації жінок для участі у відбудові країни.