20 травня 2025 року в Києві відбулася конференція «Шляхи до стійкості: Стратегії надання допомоги постраждалим від вибухонебезпечних предметів у громадах», організованої Програмою розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) в Україні у партнерстві з Міністерством економіки України та за фінансової підтримки урядів Іспанії, Республіки Корея та Японії.
На заході були присутні представники центральних і місцевих органів влади, міжнародних організацій та лідери громадянського суспільства. Голова Кіровоградської обласної організації Спілки жінок України Тетяна Котенко також взяла участь у форумі.
Під час конференції учасники та учасниці заходу обговорювали моделі допомоги постраждалим від вибухонебезпечних предметів та як їх масштабувати на регіони, де є така потреба, а також наголосили на необхідності скоординовано реагувати на потреби громад, постраждалих від вибухонебезпечних предметів. Серед ключових тем обговорення були питання доступу до медичної допомоги, реабілітаційних і психосоціальних послуг, соціально-економічна підтримка та питання безбар’єрності.
«Допомога постраждалим є ключовою для інклюзивного відновлення та довгострокової розбудови миру. Ми посилюємо системи, що сприяють стійкості та надають людям, які постраждали від вибухонебезпечних предметів, можливість відновити своє життя. Лідерство України у розробці комплексного Національного плану дій є взірцем для інших постконфліктних ситуацій», – зазначив заступник Постійного представника ПРООН в Україні Христофорос Політіс.
На заході ПРООН в Україні представили модель допомоги постраждалим – міжсекторальну рамкову програму, що поєднує медичну підтримку, психосоціальну допомогу, правову допомогу, реабілітацію та соціально-економічне залучення. Ця модель вже впроваджена в понад 60 громадах у постраждалих від війни областях за підтримки донорів, зокрема урядів Японії, Республіки Корея та Іспанії. Саме вона лягла в основу Національного плану дій Уряду України щодо підтримки постраждалих.
Завершився захід презентацією Альманаху безбарʼєрних проєктів — добірки реальних інклюзивних рішень, розроблених випускниками Школи універсального дизайну ПРООН, що проходила з жовтня по грудень 2024 року. Альманах об’єднує 13 проєктів, розроблених у громадах по всій Україні: від адаптації культурних і освітніх закладів до створення інклюзивних житлових просторів та зон відпочинку.
«Тепер наша організація працюватиме над проєктом щодо захисту прав жінок та дівчат, які постраждали від вибухонебезпечних пристроїв в 3-х областях України. Результати проведених аналітичних досліджень, які взяли в роботу донори для майбутніх конкурсів, стало і для нас поштовхом зосередитися на них.» – розповіла про результати форуму Тетяна Котенко.
В умовах масштабних викликів відновлення ця конференція стала важливим нагадуванням, що допомога постраждалим — це не лише гуманітарна необхідність, а фундамент сталого розвитку, соціальної справедливості та національної стійкості.
Конференція стала етапним моментом у формуванні національної політики стійкості до наслідків війни. Відтепер стратегії допомоги постраждалим — це не лише ініціатива окремих громад чи донорських організацій, а складова державного планування.



